Банк портретів / Янусі Ілля та Васса, Камінські Савелій та Марфа

Янусі Ілля та Васса, Камінські Савелій та Марфа

Ілля та Васса Янусі з двома дітьми проживали в с. Новосілки (неподалік м. Володимир) на Волині.

Уже на самому початку німецько-радянської війни, 23 червня 1941 р., Вермахт окупував місто. Там створили великий табір, де більш ніж за три роки побувало 56 тис. осіб. Над містянами відбулося три великі розправи. Гітлерівці знищили багатьох українців, поляків, євреїв, людей інших національностей.

Передусім репресували громадян єврейського походження. У квітні 1942 р. в місті було створено гетто, куди їх переселяли також з околиць. У серпні – вересні 1942 р. нацисти провели остаточну ліквідацію володимирського єврейства. Поблизу с. П’ятидні тривали масові розстріли. За підрахунками, там загинуло 25 тис. осіб, звезених з усього району. Врятувались одиниці, найчастіше – завдяки своїм друзям і землякам.

Ілля Янусь уже під час окупації познайомився з шевцем Ісраелем Перлом. Той розповів, що його дружину й дітей убили, а його самого залишили тільки як спеціаліста. І заодно попросив Іллю врятувати Хаю Когонзон та її дітей: 10-річну Розу й 7-річного Анатолія. Із ними Ісраель запізнався в таборі. Хотів допомогти бодай цим дітям вижити. Батько їхній був на фронті.

Ілля зважився на ризикований вчинок і одного дня, заховавши на возі Хаю та її дочку й сина, вивіз їх із гетто. Удвох із дружиною вони викопали яму в своєму саду, добре її замаскували, і впродовж шести місяців вона слугувала прихистком для втікачів. Щоправда, коли селом пішла чутка, що Янусі надали в себе притулок євреям, Хаї з дітьми таки довелося повернутися до м. Володимир-Волинський (нині – м. Володимир).

Цього разу їх прийняла польська родина Камінських: Савелій та Марфа, які проживали з трьома дітьми. Савелій дістав для Хаї документи на українське прізвище, і це допомогло євреям дожити до кінця гітлерівської окупації.

Після війни Хаю Когонзон розшукав її чоловік Герш. У 1990-х рр. родина емігрувала до Ізраїлю, а молодший син Анатолій – до США.

У 1998 р. Яд Вашем визнав Іллю й Вассу Янусів, а також Савелія та Марфу Камінських Праведниками народів світу.

Світлана Демченко

м. Київ

National museum of the History of Ukraine in the Second World War

  • fingerprintАртефакти
  • theatersВідео
  • subjectБібліотека